PSP, czyli Powiedzonek Spis Powszechny

Share

Pogoda 1 maja taka sobie, ale jeśli w majowe święta i oby jak najdłuższy weekend spotykamy się w gronie rodzinnym, to mam pomysł. Myślę o Dniach Nagrywania Opowieści, ale żeby skrót nie brzmiał DNO, proponuję Powiedzonek Spis Powszechny. Siedzimy, gadamy, a lokalne sposoby mówienia i powiedzonka ulatują w przestrzeń i niepamięć. A gdyby tak zapisać ciekawe wyrażenia naszych Dziadków, Rodziców, Wujka… Którego Wujka? Tego fajnego, który

Bardzo dużo się śmieje, żartuje, opowiada zabawne historie. Śpiewa pod prysznicem i uwielbia opowiadać o wojsku. (blog Szepty Nocy)

Wojciech Cejrowski opowiadał parę lat temu, że niemal w każdej rodzinie jest tak „śmieszny wujek”, ulubieniec dzieci, dusza towarzystwa, bank pomysłów, z lekka szalonych.
Starsi, wpłyńcie na młodszych, żeby zapisali, jak nazywała się siostra babci albo takie dawne słowa, których dziś już właściwie nikt nie używa, a żyją w Waszej pamięci. Młodsi, zapytajcie Starszych o takie słowa bądź powiedzonka.  Do mnie dziś przypłynęło jedno:

niedzielna praca wniwecz* się obraca.

Nie ma go w monumentalnej, czterotomowej „Nowej księdze przysłów polskich”, która nową dawno już być przestała. Nie każdy ma siłę, czas i cierpliwość, by zrobić słownik gwary swojej miejscowości lub opisać historię rodziny, ale nagrać niepowtarzalną melodię mowy choćby na smartfonowy dyktafon można. Można też zanotować kilka wyrazów, powiedzonek. A może ciocia kiedyś spisywała i ma takie notatki w szufladzie? Proszę cyknąć fotkę i przysłać. Powiedzonek Spis Powszechny

To się da zrobić. Śmiało: dialektolog@poczta.onet.pl. Danych osobowych nikomu nie udostępnię, niczego nie opublikuję bez załatwienia zgody.

Dawne i ciekawe niejasne wyrazy możemy spróbować wspólnie wyjaśnić. Zapraszam.


* zamiast wniwecz częściej mówi się, że w g…. się obraca 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *