Profesorowi Janowi Miodkowi na 70-lecie urodzin

Share

W prezencie dla Jubilata odmieniłem Jego imię i nazwisko w tytule wpisu. A teraz parę słów bez dat i tytułów.


Dziś urodziny profesora Miodka, który najpierw w prasie, a później w programach telewizyjnych ciekawie rozprawiał o polszczyźnie współczesnej i dawnej, pokazując także jej terytorialne zróżnicowanie. Nie stroni on do dziś od przykładów historycznych i dialektalnych, często odnosi się także do danych onomastycznych.
Jest profesor Miodek poważany przez Ślązaków, ponieważ na ogólnopolskim forum wyjaśniał różne zagadnienia, odwołując się do śląskiego materiału językowego i afirmacyjnie wspominając to, że Ślązacy mówić po śląsku mają prawo. Dla innych jest to znacznie za mało i nie mogą znieść emocjonalnych wystąpień uczonego, który twierdzi, że nie można stworzyć (górno)śląskiego języka literackiego.


Osobiste wspomnienie: przed ćwierćwieczem wylosowałem nagrodę w programie Ojczyzna polszczyzna. Dziennikarz przeczytał „Artur Czesak z Końskiego”, a profesor (a może wtedy jeszcze doktor lub docent) Miodek od razu poprawił „z Końskich”. Takich chwil się nie zapomina. Amicus Miodek, sed… veritas symphonica est.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *