Mana. Wielkopolskie słowo sportowe

Share

Słowniczków gwarowych w internecie niemało. Staram się je na bieżąco indeksować i ściągać. Wielkopolskich chyba najwięcej. Zawsze warto wiedzieć, co to te badejki, toteż można obejrzeć i słowniczek zamieszczony pod adresem www.sgipw.wlkp.pl/wp-content/uploads/2018/01/słownik-gwary-2018.pdf. Nigdy nie ma pewności, czy to tylko zbiór wyrazów dość przypadkowo dobranych z jakiegoś większego słownika, czy może kompilacja warta przyjrzenia się jej.

W tym słowniczku, związanym z jakimś konkursem wiedzy o Wielkopolsce (chwalebna inicjatywa!) interesujące jest słowo mana oznaczające po poznańsku, po wielkopolsku ‘drużynę sportową’. Prawdopodobne wielce, że to rodzimy skrót od niemieckiego die Mannschaft. Ciekawe jest to, że duży, ba, wielki Słownik gwary miejskiej Poznania uznaje ten wyraz za wychodzący z użycia. Trafił więc do konkursowego słowniczka jako trudny, bo wychodzący z użycia czy może wcale nie, bo autorom pytań był znany.

Nie jestem kibicem piłkarskim, ale spróbuję podpytać fanów Lecha i innych wielkopolskich klubów (może co do języka nie dzielą ich żadne animozje), jak to z tą maną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *