Adam Grelecki

Krakowska Godka 2018. Wyniki konkursów

Share

Niestraszne nam RODO, bo wszyscy uczestnicy występowali publicznie i podpisywali z organizatorami rozmaite cyrografy. Poza tym to było święto odwagi, tupnięcia nogą, powiedzenia „aboźmy to jacy tacy” (abośmy — pisownia ogólnopolska, która nie uwzględnia małopolskiego udźwięcznienia międzymorfemowego, a tu chciałem, żeby z liter było słychać, co powiedzieli) i Krakowiacy oraz Krakowianki zaprezentowali to, czym żyją ich społeczności, nie tylko w Stołecznym Królewskim Mieście Krakowie, które się w ciągu stulecia rozrosło i zagarnęło masy krakowskiego ludu w swe granice, ale także w powiecie krakowskim i w powiatach sąsiednich — wielickim, proszowskim, olkuskim.
Tak, można być Radnym Miasta Krakowa i wystąpić w krakowskim stroju, mówić krakowską gwarą. Jak Adam Grelecki, który opowiadał nieoficjalne historie o stworzeniu świata.
Adam Grelecki

Festiwal Krakowska Godka 2018 podsumowany.


Wyniki wszelkich konkursów przeprowadzanych podczas i w związku z „Krakowską Godką” 2018 cytuję za Dziennikiem Polskim (tekst i 111 zdjęć w galerii: Barbara Ciryt):

W Konkursie Gwary Krakowskiej, czyli prezentacji gawędy, skeczu lub humorystycznej scenki w języku gwary nie było kategorii wiekowych, tylko ograniczenie czasu do 4 minut. Zwyciężczynią została Anna Madej z Grębynic w gminie Zielonki. II miejsce zdobyli dwaj chłopcy Ziemowit Duch i Miłosz Hanula z podstawówki w Radziemicach [przezabawnie i gwarowo znakomicie, zwłaszcza intonacyjnie, przedstawili historię o recku* — gnojorzu; film na stronie FB Wiślon.TV]. A trzecie miejsce – Maria Zabiegaj.
Konkurs „Godka krakoska w dziełach scenicznych”. Za teatralne sceny odegrane z zawodowymi aktorami najlepiej oceniono Milenę Nowakowską, reprezentującą Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach. Odegrała Pannę Młodą z “Wesela” Wyspiańskiego. II miejsce w tej kategorii otrzymała Zuzanna Kocioł również z Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach za rolę Klimka z utworu “Od Bronowic do Racławic” Marii Rokoszowej wg powieści „Racławice” Włodzimierza Tetmajera. III miejsce – Natalia Juśko z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Radziemicach za rolę Isi z “Wesela”.
W konkursie „Najbardziej wygodanej pary” wygrali: Zuzanna Kocioł i Kacper Kania. II miejsce zdobyli: Katarzyna Radoń i Łukasz Grochal; a III miejsca nie przyznano.
Konkurs piosenki wygrała Klementyna Grzesiowska z Błogocic z gminy Radziemice; II miejsce zdobyła Zuzanna Kowalik z Szyc w gminie Wilka Wieś, a III miejsce – Amelia Kozieł z Szyc.
W konkursie poetyckim najlepsza była Kinga Graca z Domaniewic w powiecie olkuskim. W tym konkursie nie było kolejnych miejsc, ale przyznano dwa wyróżnienia dla Angeliki Nowak i Zofii Berneckiej.
Najpyszniejszy tradycyjny sernik krakowski zrobiła Zofia Frączek z Jastrzębi w gminie Lanckorona. II miejsce w tym konkursie kulinarnym otrzymała Zofia Rogala z Tomaszowic w gminie Wielka Wieś, a III miejsce Urszula Latacz ze Strzegowy w powiecie olkuskim.
Za stroje też były nagrody. Konkurs stroju stylizowanego na ludowy wygrała Daria Duda z Radziemic, II miejsce przypadło Magdalenie Berneckiej, III miejsce zdobył dwuletni Jakub Kowalik z Modlnicy, który tak cieszył się ze swojego sukcesu, że bił brawo wraz z publicznością. A wyróżnienie w tym konkursie zdobył Zespół Modlnicanie.
Za stroje tradycyjne krakowskie – I miejsce otrzymał Łukasz Grochal z Koźmic Wielkich w powiecie wielickim; II miejsce Bogumiła Pietrzyk z Modlnicy; III miejsce Katarzyna Radoń z Gaja w gminie Mogilany.
Konkurs fotograficzny pod hasłem – „Krakowiacy świętują 100-lecie niepodległości” wygrały: Monika Gadulska i Barbara Szura z Krakowa; II miejsce zdobył Krystian Stopiński z Naramy w gminie Iwanowice; III miejsce ex aequo – Jolanta Hytkowska-Fąfara z Lanckorony i Jolanta Sobocińska z Giebułtowa w gminie Wielka Wieś.
Maraton Krakowiaka wśród dzieci wygrali: Maja Konieczna i Michał Olearczyk; II miejsce zdobyli Natalia Mrozicka i Antoni Czuba; III miejsce – Hania Tetelewska i Wiktor Janik. Wyróżnienie w tej kategorii zdobyli: Karolina Adamczyk i Andrzej Gordziałkowski – Tyniec. Zaś w kategorii tańca dla dorosłych zwycięzcami ogłoszono Katarzynę Chodoń i Michała Kowala. II miejsce zdobyli: Katarzyna Radoń i Michał Kędzierski; III miejsce – Aleksandra Janus i Anna Wadowska. W tym konkursie było też wyróżnienie od Poczty Polskiej przyznane Renacie Rodoń. Do tańca grała Jurajska Kapela Folklorystyczna.

Kilka osobistych wspomnień i występ Anny Madej, laureatki w konkursie Godki: tutaj.

* recek — to samo co ziémny piesek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *