Kamienica w Gorcach — śpiew i muzyka

Share

Komionickie Śpiywki, Komionickie Gronie — Gminny Przegląd Pieśni Regionalnej, Kamienica; 15.04.2018

Jak łatwo się domyślić, konkurs śpiewaków, grup śpiewaczych, instrumentalistów i muzyk ludowych z gminy Kamienica odbywa się z wielkim poszanowaniem dla gwary. Świadczy o tym właśnie nazwa, odbijające procesy fonetyczne, do których doszło w tej gwarze w ostatnim stuleciu. Chodzi oczywiście o rozwój dawnego *ă (krótkiego) przed spółgłoską nosową w dźwięk å / o, co jest nowszym zjawiskiem, oraz przed spółgłoską nosową, które dawniej brzmiało jak / å, a dziś w zasadzie się ujednoliciło z procesem opisanym poprzednio. Mamy więc oficjalną nazwę Kamienica, dawniej wymawianą także jako Kamianica, a dziś Komionica.

Relację w Gazecie Krakowskiej opublikowała Iwona Kuzak, dziennikarka i lokalna działaczka społeczna:

W przeglądzie wzięło udział ponad 70 wykonawców, których oceniała Komisja Artystyczna w składzie: Jadwiga Adamczyk – regionalista, muzyk z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Monika Kurzeja – specjalista ds. badań terenowych i dokumentowania niematerialnego dziedzictwa kultury w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu oraz dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog z Krakowa.

Posłuchajmy dziewcząt z Zasadnego.


Opiekę nad zespołem Zasadnioki sprawuje dyrektor miejscowej szkoły podstawowej Bożena Gierczyk. Ta młodzież robi coś naprawdę wartościowego.
Komisja z radością nagradzała młodych wykonawców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *