Godać czy mówić? Taż to si nie wykliucza!

Share

W Bibliotece Jagiellońskiej 11 stycznia 2017 r.  odbyło się spotkanie zorganizowane przez All in UJ (jak to się wymawia?) poświęcone językowi — gwarom, niestandardowym odmianom języka obecnym w polskiej przestrzeni publicznej. Niestandardowym to znaczy różnym od polszczyzny ogólnej, bliższych jej systemowo jak dialekty zwane polskimi i zgoła odmiennych jak język wilamowski, który jest obecnie rewitalizowany. Gośćmi Pań Studentek zadających ambitne pytania, które mogłyby być programem 60-godzinnego wykładu monograficznego, byli dialektolodzy: dr Agata Kwaśnicka-Janowicz, dr hab. Kazimierz Sikora (oboje z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ) i Artur Czesak.


Jednym z pytań leksykalnych, które wykazały, że nie ma takiego uczonego, który by wszystko wiedział, było pytanie o znaczenie słowa ciąpka (choć równie dobrze mogłoby być powiedziane ciómpka). Uczeni nie wiedzieli ale jeden z panów obecnych wśród publiczności wiedział bardzo dobrze. To sopelśpik u nosa wiszący.
Akcesoria do podkładu
marki NYX Cosmetics

TOTALCONTROL

Przy zakupie produktu Total Control Drop Foundation.
Pan ów wywodzi się z Nierodzimia (Księstwo Cieszyńskie, obecnie część miasta Ustronia), a jak pokazuje wycinek ze Słownika gwar śląskich wydawanego przez Instytut Śląski w Opolu ciōmpka jest słowem południowośląskim właśnie.

Zdjęcia można obejrzeć na facebookowym profilu.

Jedno przemyślenie nt. „Godać czy mówić? Taż to si nie wykliucza!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *