Dzień Dialektologa!

Share

Coraz mniej dni w roku, a może już zupełnie brakło, żeby obchodzi w te dni dni czegoś lub kogoś. Ot, choćby wczoraj 2 kwietnia: Światowy Dzień Świadomości Autyzmu i Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. A kiedy jest Dzień Dialektologa?

W Poznaniu trochę się go obchodzi jako święto ruchome, a to zapewne z powodu przerwy semestralnej. Pomysł jest taki, by powiązać nowo tworzone święto z urodzinami Kazimierza Nitscha (1 lutego). W roku 2017 jednak poznańscy dialektolodzy postanowili cieszyć się z tego, kim są i co robią, 1 marca. Plakat imponujący

Dzień Dialektologa 2017. Poznań, UAM

Jako nieznane słowo gwarowe odnotowuję quest. Pochodzi ono ze zdeterytorializowanej społecznej gwary studenckiej drugiej połowy pierwszej ćwierci XXI wieku 😉
Najbardziej cieszy mnie to, podziwiam to, że poznańscy dialektolodzy młodzi, pod światłym i inspirującym kierownictwem starszych, na czele z prof. Jerzym Sierociukiem, badają gwary / język wsi, a nie tylko teksty gwarowe jako część zamkniętego depozytu przeszłości. Jest to postawa mi bliska, bo i sam się staram być dialektologiem praktykującym.
Efektem pracy w gminie Czerniejewo (to jest miasto!) w powiecie gnieźnieńskim jest pokaźny słowniczek Ocalić od zapomnienia. Popatrzmy, jak w nim wygląda bardzo wielkopolskie słowo blóng.

Blong w słowniku „Ocalić od zapomnienia”

Wielką rolę w powstaniu słownika miała również dr Justyna Kobus, którą koniecznie trzeba tu wymienić. Zaistnienie Uczniowskiego Koła Dialektologicznego to dopiero jest święto. Wielkopolska wytrwałość wprawia mnie w podziw.
A dlaczego wspomniałem o konfliktach dat? Bo 1 marca w całej Polsce był obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Źródło główne: http://www.dialektologia.amu.edu.pl/dzien.htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *